KNÍŽKA U NÁS doma ŽIJE

V rámci našeho semilského projektu SMolíček a kampaně Celé Česko čte dětem se vyklubal takový  nápad :

vyhecovat se mezi spřátelenými rodinami k minifestiválku rodinných divadélek " KNÍŽKA U NÁS doma ŽIJE"  inspirovaných konkrétní dětskou knížkou.  U nás ho plánujeme  u dřevěnky  na Den matek (květen 2013).

Jinak nabídka naší knihovničky k inspiraci .

Ale protože máme spoustu kamarádů a spřátelených rodin nejenom v nejbližším okolí, napadlo nás nabídnout náš nápad i jim v takové on-line formě (sdílení videí - záznamů minidivadélek na kanálu You-tube. ZDE několik starších  pokusů) Samozřejmě lokální festiválky u vás (při nejrůznějších příležitostech ) vítány !!! ( Červen - Den dětí, Mezinárodní týden čtení pro děti ).

Máte-li chuť se přidat, jste hravěsmavě vítáni... AKCE, VIDEA

Oč nám tedy jde? Hledat společně cestu ke knížkám i v době  rychlejších a "křiklavějších" médií, společně si v rodině hrát, kutit, sdílet radosti, inspiraci a hlavně TIPY na DOBROU DĚTSKOU LITERATURU.

Věříme, že náš svět je utkán z příběhů....

Námi tak trochu nastavené "podmínky":

minidivadélko - nečekáme žádné profesionální výkony, délka cca 1-15 minut (začíná vždy tou konkrétní knížkou, ze které vykouknou realizátoři... ) - prosíme dodržet tento motiv i na videu - taková naše "znělka". Forma divadélka různorodá - loutková, hraná, stínové divadélko, rozpohybované ilustrace, zhudebněná...

Text z knížky může být pouze čten , převyprávěn, volně parafrázován, zdramatizován...Bereme to jako pozvánku do světa té "vaší v rodině oblíbené dětské knížky", tedy samozřejmě stačí si vybrat nějaký úryvek, pasáž, příběh...Není nutno zakomponovat celou knížku.

Věkově neomezeno, není nutno mít v rodině právě malé děti, může to být klidně vaše vzpomínka na dětství plné knížek a inspirace pro další.

Samozřejmě tato stránka může sloužit jako rozcestník pro videa, festiválky, dílničky.

Další nabídka v Semilech v rámci projektu:

24.5. od 16 hod.zahrada sboru ČSCH: Broučci – nad knížkou J.Karafiáta tvořivé odpoledne pro malé i velké v rámci Noci kostelů

25.5. v rámci Westernového dne (Ostrov ) Duhový had -indiánské pohádky -výtvarná dílnička

1.6. od 17 hodin v Jílovecké - dětská knížka v rámci celostátní akce

Zažij vzdělávání jinak “- ukázka z metodik např. badatelsky orientované učení , Čtením a psaním ke kritickému myšlení , dramatická výchova a jiné

+ od 18.30 pohádka (knížka) Chcete-li z obsahu RVP nahlédnout různými metodami v doprovodu dětské knížky do témat jako je Archimédův zákon, povrchové napětí vody nebo doplňkové barvy ,nenechte si naši akci ujít.

Následuje  noční (nonstop?) čtení v dřevěnce (pro část dětí i přespání v hamakách)

Zahájení Mezinárodního týdne čtení pro děti (v týdnu nabídka pro MŠ)

23.6. od 14 hod. Svatojánské čarobejlí

(nad knížkou M.Kubátové :Hořké bejlí)

V průběhu prázdninového provozu LOUTKOVÉ ÚTERKY

odpoledne (od 14-16 hod.)

25. 8. od 14 hod . Kluk s křídly (M.Jágr) rodinná dílnička inspirovaná knížkou z nejbližšího okolí Semil,součástí bude i modelový „sopečný výbuch“ Kozákova

1.9. od 14 hod. společné sdílení „výsledků“ prázdninových loutkářských úterků


 

 

Tento projekt byl podpořen

v roce 2013  v rámci grantového programu

Města Semily.Děkujeme.

 

 


     


Kontakt

Semínko země z.s.

Jižní 466,SEMILY 513 01-sídlo, korespondence

Jílovecká 103, Semily -provozovna-Kořínek, EVVO
Všeň č.89-lesní rodinné centrum


tel. Semily 776 077 186
 

PODPORUJÍ NÁS:

Nadace Ivana Dejmala